Akıbet dakika haberleri | Diyarbakır’da 4 askerin yaralandığı saldırıyla ilişik iddianame hazırlandı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 4 askerin yaralandığı yıldırı saldırısında düz düzlük PKK’lı teröristlerden vakfedilmiş maznun Ongun A. karşı 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 85 yıldan 108 yıla büyüklüğünde kodes cezası istemiyle sorun açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca tutuklu maznun Mutlu A. için hazırlanan savca, 8. Vahim Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

İddianamede, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde “boz” kategoride kayran kayran ve yakalanan “Nirvana” kod isimli Semra Tunçer’in teşhis ettiği sanıkla ait, “Bu teşkilat mensubu bana eylemde kendisinin roketatar kullandığını anlatmıştı” ifadesine kayran verildi.

Yapılan canlandırma üzerine 10 Meyan 2021’bile dalavereli Sevinçli A’nın Diyarbakır’da yakalandığı ve tutuklandığı kaydedilen iddianamede, söz konusu saldırıya ilişik Lice Bitirmiş Komutanlığı 2. Kurnaz Komando Er Timi’nin bulunduğu bölgenin maşrık vasıtasıyla makineli, kuzey vasıtasıyla roketatarlarla taciz ateşinde bulunulduğu, teröristlerin kullandığı bazuka ve silahların ele geçirilemediği, 4 askerin vücutlarının heterojen yerlerinden şarapnel parçasıyla yaralandıkları belirtildi.

İddianamenin, sonuç ve kıymetlendirme kısmında, sanığın bölgeye güvenlik güçlerine geveze maksadıyla geldiği belirtilerek, “Bölgede bire bir süre bekledikten sonraları şüphelinin da aralarında bulunduğu yıldırıcı grubun 2. Uyanık Komando Er Timi’nin bulunduğu bölgeye, biksi makineli ve roketatarlarla taciz ateşinde bulundukları belirleme edilmiştir. Şüphelinin saldırıda bazuka kullandığı ve yer beş altı bire bir el biberli ettiği, patırtı sonucu 4 uzatmalı çavuş yaralandığı ve üstüne isnat edilen suçları işlediği anlaşılmıştır.” denildi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık Sevinçli A. için Lice ilçesinde 9 Haziran 2018’bile 4 askerin yaralandığı yıldırı saldırısına katıldığı gerekçesiyle “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü fesih”, “Düşünülerek öldürmeye girişim” ile “Sayı ve kapsam itibarıyla sakil olan cebe veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 85 yıldan 108 yıla büyüklüğünde hapishane cezası isteniyor.

Share: