Akıbet An | DİYARBAKIR E TİPİ CEZAEVİ BOŞALTILIYOR; TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER NAKLEDİLDİ

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Mukaddema uzunca tıpkısı dönem adı zulümle, işkenceyle, yabanlık dışı muameleyle mezkûr Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültür sarayı kendisine hizmete sunuyoruz sözlerinin arkası sıra başlatılan icraat kapsamında tutuklu ve hükümlüler başka cezaevlerine nakledilirken, mütezayit bazı eşyaların huruç işlemleri sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’a 9 Temmuz 2021’bile yaptığı ziyarette Bağlar ilçesindeki Diyarbakır E Tipi Sınırlanmış Cezaevi’ne yönelik, Evvelden uzun uzun tıpkı periyot adı zulümle, işkenceyle, âdemiyet dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni geçenlerde boşaltıyor, kültür sarayı yerine hizmete sunuyoruz. Adalet Bakanlığı, bu konuda lüzumlu hazırlığı yapıyor ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu sözlerinin arkası sıra başlatılan çalışmalarda, sona gelindi. Bu kapsamda mevkuf ve hükümlüler bambaşka cezaevlerine nakledilirken, küsurat kâh eşyaların taşınma işlemleri sürüyor.

5 YIL KALDIĞI CEZAEVİNİ ANLATTI

Diyarbakır Cezaevi’ne 1982’birlikte girdiğini, burada 5 yıl kaldığını belirten edip Söz Bozyel (61), Türkiye tarihinde çok büyük benzeri kafa merkezi. Dünyanın hiçbir durumunda denenmemiş işkence yöntemleri uygulandı. Akla ve hayale gelmeyecek işkenceler uygulandı. 1982 yılının Karı ayında girdim, 1987’ye kadar cezaevinde kaldım. Zaman tıpkısı etap atıldı. Bu adımı müspet buluyoruz ama bunun sonucunu bile kısaltmak istiyoruz. Buradaki uygulamaları ve yaşanılanları yaşayan tutacak, ibret niteliğinde olacak şekilde ati nesillere aktarılacak aynı düzenek ile merkeze dönüştürülürse mutluluk duyarız dedi.

’40 AYIMI BURADA GEÇİRDİM’

Diyarbakır Cezaevi’ne 2018’in April ayında giren Hasip Görgülü (45), 40 ayımı burada geçirdim. İyisiyle, kötüsüyle, acısıyla ve tatlısıyla burayı yaşadık. Hem dolgunca hem de çığlık. Bura, çivi başına değişik bire bir avlu. İçeride öyle acılar veya sevinçler yaşanıyor ki; anlatılmaz, yaşanır. Bu zamanda ki diyorsa; işkence, vuruş yahut başka şeyler var, bütünü yalan. Benzeri zaman işkenceler yapıldı. O dönemde haddinden fazla acılar yaşanıldı diyerek konuştu.

Bu arada Bartın’daki maden faciası zımnında Erdoğan’ın ertelenen Diyarbakır ziyareti, 23 Ekim’dahi gerçekleştirilecek. Erdoğan’ın ziyarette, Diyarbakır E Tipi Vabeste Cezaevi’ne ilgilendiren açıklama yapması bekleniyor.

Share: