Ahali sağlığı uzmanından günlük hayatın toptan ısınmanın etkilerine göre düzenlenmesi önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Umum Sağlığı Anne Haber Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların günce hayatlarını temas sabık dönem daha çok hissedilen global iklim krizinin etkilerine göre planlaması gerektiğini belirtti.

Ekuklu, AA muhabirine, abuhava değişikliğine sınırlı global ısınmanın hissedilir boyuta ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin ayrımsız bölgesi yangınlarla savaş ederken, sair bölgenin sellerle boğuştuğunu belirten Ekuklu, global ısınmanın herif hayatının aynı parçası haline geldiğini vurguladı.

Toptan ısınma zımnında eskiden görmedikleri hastalıklarla karşılaştıklarını anlatan Ekuklu “İşte Avrupa’birlikte çok korkulu sayıda ölümler yaşandı, 40 derecelerin üstünde sıcaklıklar kaydedildi.” dedi.

Ekuklu, kronik rahatsızlığı olan kişilerin global ısınmaya karşı henüz titiz olması gerektiğini dile getirdi.

Küresel ısınmanın akut etkilerinin ön plana çıktığını tamlayan Ekuklu, “Şakkadak yükselen sıcaklıklara mecbur namına Avrupa’üstelik olduğu üzere vehleten ölümler meydana geldi. Doğaldır ki toplumun dikkatini onlar çekiyor. Amma bunun tabi tafsilatlı vadeli etkileri dahi var deri kanseri gibi. Toptan istinas ve iklim değişikliği meselesine önce kabul ederek başlamalıyız. artık daha dahi ihtimal hamam günlerle, hamam mevsimlerle karşılaşacağız.” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda günlük hayatın abuhava değişikliğinin etkilerine bakarak planlanabileceğini belirten Ekuklu, şöyle devam etti:

“İşimizi, avlu biçimimizi, giyimimizi, beslenmemizi ne efsus kim global ısınmaya bakarak ayarlamamız gerekiyor. Dünya belki bir mertebe ısınıyor amma tığ onu değişik kıtalarda, farklı coğrafyalarda çok ayrımlı bire bir biçimde hissedebiliyoruz. Biz işin flama tarafına bakıyoruz amma zaman İç Anadolu’birlikte, Karadeniz’bile yaşadığımız seller, ekstrem yağışlar, taşkınlar toptan ısınmanın getirdiği iklim değişikliğinin getirdiği eskimemiş sorunlar. Evinizi nereye yapacağınızdan, pekâlâ yapacağınıza, günce hayatınızda pekâlâ çalışacağınıza, hangi giyeceğinize, hangi yiyeceğinize, hangi içeceğinize kadar temas şeyi bundan sonra küresel ısınmaya göre doğrulamak zorundayız. Bu bireysel kendisine yapmamız müstelzim şeyler. Bağımlı abuhava değişikliğiyle mücadele bundan sonra boyutlu, devletlerin birlikte akıntı etmeleri müstelzim bire bir alan.”

Share: