Ağababa Korkut Koşma, Kılık ve Tahrir Yarışması dürü töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Hars ve Müzaheret Derneğinin düzenlediği Ağababa Korkut Koşma, Fotoğraf ve Kompozisyon Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’üstelik yapılacak Arsıulusal Ata Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini alacak.

İstanbul’un beraberinde Ata Korkut’un türbesinin birlikte yer aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve lise öğrencileri, “Özüm Sözüm Ata Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e büyüklüğünde okullara tasdik edecek. Komisyonun değerlendireceği eserler arasından kazananlar Atatürk Firez Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’de düzenlenecek sempozyumda ödüllerini alacak. Yarışmada temas dalda önce üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Ağababa Korkut Rum Lisesi’nde okuyan öğrenciler gökçe yazın ve suret derslerinde yarışma hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Eren Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın dersinde öğrencilerin yarışmayla ait bilgilendirildiğini söyledi.

Dede Korkut’un kültürün bildirme oylumlu unsurlarından biri olduğunu belirten Bayramoğlu, “Ata Korkut, sadece bizim dilimizle ilişik değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem dahi diliyle ait tıpkı kültürel mirası. Ağababa Korkut hem İslami kültürün hem üstelik İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce yıllık bu kültürün çocuklarımıza miras kendisine aktarılması bizim için majör. Onu tanıtmak amacıyla bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Koşuk yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine ışık tutan Dede Korkut’la ilgilendiren koşuk yazdığını anlattı.

Acet, şiir yazmayı sevdiğini ifade ederek, “Hakeza ayrımsız yarış olduğunu Gökçe Yazın öğretmenimiz bize söyledi. Ego dahi seve seve katıldım. Okullarda hakeza yarışmaların hazırlanması domuzuna ve fayda sağlıyor. Bu konuda kudretli olanlar civar plana çıkıyor. Gelecekte gür beyin cerrahı olmak istiyorum ve şiir yazmayı bile sürdürmeyi düşünüyorum.” diyerek konuştu.

“Dede Korkut’u neşelendirmek evire çevire”

Dede Korkut Anadolu Lisesi Kılık Öğretmeni Dilvin Güreş, Ağababa Korkut’un yazıları ve hikayelerinde esenlik, gösteriş, cömertlik ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda zat gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin çokça eke olduğuna dikkati çeken Güreş, “Ata Korkut’u neşelendirmek pir. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar azade, evvel epey kağıtlara sonraları üstelik şişman kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. derslik öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün bilgili atası Ata Korkut’u resmetmekten kontekst bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişkin bilgi vermesinin ardından yarışmaya katılmaya değişmeyen verdiğini ve çokça ateşli olduğunu dile getirerek, “Gelenek ve göreneklerimizi birlik ve barışı bize çokça dolgunca yansıttığı için ego birlikte bunu resmime aktarıyorum.” diyerek konuştu.

Share: