Afyonkarahisar’da ‘TSK Savaş, Silah Araçları Sergisi’

AFYONKARAHİSAR’da, Şişman Tecavüz’un 100’üncü yılı nedeniyle Çekicilik Düz Komutanlığı’nın karı sahipliğinde ‘TSK Savaş, Zırh Araçları Sergisi’ açıldı.

Çekicilik Düzlük Komutanlığı’ndaki serginin küşat törenine Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ve el protokolü katıldı. Ilbay Yiğitbaşı, Afyonkarahisar ve Anadolu’da ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri’nin böyle nazik çapta organize yaptığını; karaca, çekicilik, bahir unsurlarıyla kentte milletle buluşacak kodifikasyon yapmanın balaban gururunu yaşadıklarını söyledi. Hakeza aynı orduya ehil oldukları üzere haddinden fazla büyük atılganlık, çalım ve saygınlık duyduklarını aktaran Vali Yiğitbaşı, “Gazi Mustafa Eksiksizlik önderliğinde Büyük Tecavüz ile başlatılan o balaban zafere vasıl kurtuluş mücadelemiz sonrasında bu topraklarda böyle hamaset ve varlık içerisinde yaşayabiliyorsak hem ecdadımıza şişman sorumluluğumuz var, hem bile milletimizin gözbebeği bu ordumuza şişman borcumuz var” diye konuştu.

Çekicilik Meydan Komutanlığı’nda yapılan etkinliklerden bahseden Ilbay Yiğitbaşı, “Sabahın er saatlerinden itibaren Türk Yıldızlarımız uçuşlarına başladı. Bizleri burada çok güzelce karşıladılar. Bunun dışında hem emniyetimizin hem jandarmamızın gösterileri olacak. Üzüm salkımı gösterileri, uçuşları olacak. Bir zamanda Iri Tecavüz’un 100’üncü sene dönümü fotoğraf sergisi gerçekleşecek. Gene geleneksel cidal silahlarımız ve çağdaş Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş silahlarına bugünkü yüzüne, çağdaş yüzüne ilgilendiren ışık sergimiz sizlerle gelişigüzel olacak. Aynı zamanda ruhlu ve statik gösterilerle 3 dönüş boyunca burada, Albeni Vadi Komutanlığı’nda tığ bilcümle Türkiye’yi ordu ulus umum ele gelişigüzel kutlamaya, buluşmaya katılmaya nida ediyoruz” dedi.

Vali Yiğitbaşı’nın konuşmasının arkası sıra diyar protokolü ve çocuklar, kurdele kesimi ile ‘TSK Harp, Cebe Araçları Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Biricik yegâne sergideki stantları gezen Yiğitbaşı, karaca, gelgel ve deniz unsurlarının yeme içmesinden savunma ve hücum harekatlarında kullandıkları rastgele şeyi biricik tek müzakere etti. Sergi, 26 Ağustos’a kadar 10.00 ile 19.00 saatleri ortada belirtik olacak. Serginin son haset olan 26 Ağustos’ta ise Türk Yıldızları ve gösteri ekipleri eliyle gösteri uçuşları yapılacak.Share: