Afyonkarahisar’da Rum Ajansı Zaferin Askeri Mehmetçik Fotoğraf Sergisi açıldı

Afyonkarahisar’dahi Büyük Taarruz’un 100. Yılı dolayısıyla “TSK Harp, Cebe Şalter ve Gereçleri Sergisi” ile Anadolu Ajansının (AA) “Zaferin Askeri Mehmetçik Foto Sergisi”nin açılışı yapıldı.

Afyonkarahisar Hava Düz Komutanlığı’ndaki programda, Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişik savaş şalter gereçlerinin yanında, “Şişman Taarruz’un 100. Sene Dönümü Sergisi” ile AA’nın “Zaferin Askeri Mehmetçik Foto Sergisi” dahi düz aldı.

Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, serginin açılışında yaptığı konuşmada, zaman birbirinden farkı havas içerisinde ve heyecanlı olduklarını söyledi.

Anadolu’nun işgaline 100 yıl önce sonuç veren Büyük Tarruz’un yıl dönümünün çalkantı içre kutlandığını dile getiren Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“100 sene geçmiş yine, Küçük Asya’daki nehiy güçlerini baştan bu topraklardan temizleyerek ilelebet bize ilgilendiren olduğunu gösteren tıpkı yıl dönümünü nesillerimizle birlikte anıyor, hatırlıyoruz. TSK’nın Küçük Asya’nun bir şehrinde nazik çapta yağız, bahir, gelgel unsurlarıyla milletiyle buluştuğu aynı organizasyona ocak sahipliği yapmanın de gururunu yaşıyoruz. Büyük aynı orduya topluluk olduğumuz amacıyla dahi cüret ve onur duyuyoruz. Bizler, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Balaban Taarruz’la başlatılan ve o balaban zafere ulaşılan kurtuluş mücadelemiz sonrasında bu topraklarda büzük ve hayat içerisinde yaşayabiliyorsak, ecdadımıza iri ayrımsız sorumluluğumuz var. Hem da milletimizin gözbebeği ordumuza da borcumuz var. İşte gene esasen gençlerimize anımsatmak ve yemlemek üzere bu sene dönümü kutlamalarını çokça bulunmaz buluyoruz.”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Ağabey dahi Şişman Taarruz’un 100. Yılı dolayısıyla TSK’nın Savaş, Silah Açacak ve Gereçleri Sergisi’nin ilk kez Afyonkarahisar’birlikte yapılmasına çevirgeç olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname ederek, 20 yılın üstünde defans sanayisinde yapılan yatırımların gezilip görülebileceğini kaydetti.

İkmal ve Garnizon Komutanı Tugay Osman Yiğit ise ağustos ayının zaferlerle kırcı olduğunu, TSK’nın bu cazibeli günleri yaşadığını ifade etti.

Programda, DOĞRU Fırka Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, İbrahim Yurdunuseven ve MHP Afyonkarahisar Mebus Mehmet Taytak da istişare yaptı.

Anadolu Ajansından Zaferin Askeri Mehmetçik Foto Sergisi

Konuşmaların arkası sıra Yiğitbaşı ve toprak protokolü, “TSK Savaş, Cebe Anahtar ve Gereçleri Sergisi”, “Iri Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Sergisi” ve AA’nın “Zaferin Askeri Mehmetçik Fotoğraf Sergisi”ni gezdi.

AA’nın işık sergisini yakından inceleyici Vali Yiğitbaşı, “TSK’nın modern yüzünü gösteren bir işık sergisi. Tekrar, Kurtuluş Savaşı’na ilişik ayrı bire bir foto sergimiz var. Hoşur insanlarımız bunları görmeli. Gençlerimize ve çocuklarımıza göstermeliyiz. Onların bu milli bilince ve şuura erbap olmaları için bu yurt topraklarının ne büyüklüğünde zorluklarla bizlere emanet edildiğini anlamalarını sağlamamız gerekiyor. Aktiflik ve kutlamalar, buna şalter olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte 29 Ağustos’ta Afyonkarahisar’a onurlandırma etmesiyle kutlamalarımız zirveye ulaşacak.” diye niteleyerek konuştu.

DÜRÜST Parti Milletvekilleri Eroğlu da bu coğrafyada ayakta kalmanın yegane yolunun güçlü olmaktan geçtiğini belirterek, TSK’nın herhangi bir zamankinden elan etkili olduğunu kaydetti.

AK Fırka Saylav Yurdunuseven ise AA ile Garnizon Komutanlığının foto sergilerinde “100 sene öncesi ve sonrası Türkiye” görüldüğü ahit hava duyduklarını tabir etti.

AA’nın çıkardığı “Mehmetçik Zaferin Askerleri” kitabı, Vali Yiğitbaşı ve yer protokolüne takdim edildi.

Programda yağız, bahir ve hava kuvvetleri ile Türk Çekicilik Kurumuna ilgili unsurların birlikte Türk Yıldızları bile statik çekicilik gösterisi sundu.

TSK Harp, Cebe Şalter ve Gereçleri Sergisi, 26 Ağustos’a büyüklüğünde gezilebilecek.Share: