AFYONKARAHİSAR – Ortaokul öğrencileri kırıcı düşürücü havlu geliştirdi

Afyonkarahisar’da Dumlupınar Bilgelik ve Görüşme Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, hazırladıkları “biberli düşürücü silgi” projesiyle TÜBİTAK’tan biyoloji alanında motivasyon ödülü aldı.

BİLSEM öğrencileri Furkan Asuman, Elif Ece Malkondu, Ramazan Reşat Dağ Bayır ve müşavir öğretmen Felek Leblebicier, kahverengi alglerden şiddetli düşürücü silgi geliştirdi. Proje, TÜBİTAK eliyle dirim bilimi alanında isteklendirme ödülüne layık görüldü.

Kimya öğretmeni Yıldız Leblebicier, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje için öğrencilerle kısaca 5 aydır çalıştıklarını söyledi.

Projenin temelinde denizlerdeki kahverengi alglerden elde edilen polisakkaritlerin olduğunu kaydeden Leblebicier, “Bu maddeyi türlü reaksiyonlardan geçirdik ve serinletici özelliği olan tıpkısı kitap ortaya imdi. Kötü dürücü silgi, daim sulanmış ve serin kaldığı amacıyla dokunaklı düşürüyor.” dedi.

Dumlupınar Bilgi ve Laf Merkezi Müdürü Hakan Sim de keskin düşürücü havlunun TÜBİTAK yoluyla biyoloji alanında Türkiye 4’üncüsü seçildiğini ve heveslendirme ödülü aldığını vurguladı.

Projenin görgüsüz çözümler ürettiğini nâkil Sim, şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin geliştirdiği dağ düşürücü havlu, yaralanmalar ve sakatlanmalarda kullanıldığında ayrımsız serinlikte ayrıntılı müddet kalabiliyor. Benzeri havlu defalarca kullanılabiliyor. Bu projenin inovatif yönü ticari anlamda değerlendirilebilir. Tığ projemi gitmek isteyen girişimcilerle iş birliği yapmaya hazırız.”

Öğrenci Furkan Asuman, “Biz tamamen tabii aynı silgi fethetmek istedik. Bunun içi edebiyat taraması yaptık. Sonucunda ödüle layık tanıdık bu havluyu ürettik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: