AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Entelektüel, istifa eden doktorla ilgilendiren izah yaptı

Afyonkarahisar Esenlik Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Aydın, çekilme fail hekimle ilgili açıklamada bulundu.

Işıklı, AFSÜ’nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin kan bilimi bölümü doktorunun tıpkı pestil veya yakınının randevu alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde şiddet ve zılgıt içerikli ifadeler kullandığı gerekçesiyle ricat ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin hastane kayıtlarında olmadığını aktaran Aydın, şöyle konuştu:

“Yazılan ifadedeler haddinden fazla alımlı çalımlı değil. Bunu de resmi kanallar aracılıyla mukayyet olarak yapıyor. Bu kaydı düz kurumlarda bize, ‘Böyle benzeri tehdit var.’ diye bilgelik verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın dahi morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu tam biz bile tedbir alınması açısından emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin düzenlilik hizmetlerine birlikte hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine cebin tetik olunması talimatlarını verdik. Ancak doktor arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle ricat dilekçesi verdi.”diye niteleyerek konuştu.

İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle yüz yüze konuşma yaptığını ancak inandırma edemediklerini anlatan Vazıh, sürecin devamında ise içtimai medyada doktor üzerine darülfünun yönetiminin mobbing uygulayarak ve gözdağı ederek Afyonkarahisar’dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı.

Bu paylaşımlar sonucunda istihbarat yapılmaya başladığını gördüklerine dikkat çekici Okumuş, “Ayrımsız milletvekilimiz dahi hekim arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına müteveccih resmi kurumlardan hikmet istemiş. Neymiş bu hekim arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz üzere benzeri matlup oluştu. Ama bu algının bile ulusal çaplı bire bir habere dönüştüğünü birlikte gördük. Bunun üzerine kamuoyuna karşı aynı matbuat açıklaması etme gerekliliği duyduk.” ifadesini kullandı.

Görgülü, kamuoyu açıklamasını da sosyal medyada akla yatkın ve balkı olmayan yorumların farklı kurumları da amaç alması zımnında geçkin kaldırıldığını kaydetti.

Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gaybubet Arslan, Prof. Dr. Ümit Dündar, sayrılarevi yöneticileri, Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler katıldı.

Share: