AFAD Benzetim Tırı Gümüşhane’de

Gümüşhane Kıyamet ve Müstacel Durum Hile Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü yoluyla benzetim tırında vatandaşlara uygulamalı yerine zelzele eğitimi verildi.

15 Temmuz Zafer Meydanı’nda konuşlanan AFAD Simülasyon Tırı’nda vatandaşlara AFAD Gümüşhane İl Müdürlüğü personelleri aracılığıyla kılgılı namına yer sarsıntısı anı ve yer sarsıntısı sonrası alınması müstelzim önlemlerle ait bilgiler verildi.

AFAD görevlileri eliyle katılımcılara aksiyon yerlerinde, okulda veya evlerinde beklenir ayrımsız deprem takkadak elleri başının üzerinde emin benzeri pozisyonda saklanması gerektiği anlatılarak sarsıntı sonrası ise hırs yeryüzü eden hayatiyet şartelleri, akarsu ve doğalgaz vanalarının emin bire bir şekilde kapatılması uyarısında bulunuldu. AFAD görevlileri aracılığıyla deprem anını canlı olarak yaşayıp zelzele hatıra ve sonrasında alınması müstelzim önlemler üstüne kılgılı namına yetişek verildi.

Türkiye’de yaşanmış şişman depremlerin şiddetinde sarsıntıların canlandırıldığı simülasyon deneyiminin arkası sıra katılımcılara deprem andaç ve sonrasında alınması gereken önlemlerin bulunduğu broşürler ve çocuklara bile pentür kitabı dağıtıldı. – GÜMÜŞHANE

Share: