Adıyaman’da çiftçilere 6 bin koz fidanı dağıtıldı

Adıyaman minval ve ilçelerinde ceviz popülasyonunu bırakmak amacıyla Adıyaman Valiliği himayesinde ‘Meyveciliği ihya projesi’ çerçevesinde çiftçilere 6 bin koz fidanı dağıtıldı.

Kalıp Köylere Bakım Götürme Birliğinin desteği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün organizasyonunda Tarım Itimat Kooperatifi bahçesinde gerçekleşen ceviz fidanı tevzi programına Ilbay Mahmut Çuhadar, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Nurettin Karşılaştırma ve çiftçiler katıldı.

Son yıllarda almaşık ürünlere yönelerek üretim deseninde nazik değişimlere giden Adıyaman’de valilik kentte tarımın gelişmesi ve iklim koşullarına makul ürünlerin yetiştirilmesine müteveccih çalışmalarını sürdürüyor.

Adıyaman Suret ve ilçelerdeki arazilerin ek değeri efdal tarım ürünleriyle buluşturmayı hedefleyen Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilerin vahit alandan yüksek dirimsel elde edebilmesi ve ek değeri efdal ürünlere yönlendirmek üzere Biçim Köylere Bakım Sevk Birliğinin desteği ile Adıyaman merkezde 4 bin, Çelikhanlı çiftçilere birlikte 2 bin görünmek amacıyla hep 6 bin skor ceviz fidanı dağıttı.

Ekonomisinin büyük tıpkı bölümü tarıma dayanan Adıyaman’de çiftçilerin alternatif ürünlere ve meyveciliğe olan ilgisinin gelişigüzel güzeşte aktarılma artığını belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Çiftçilerimizi desteklemeye müteveccih Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün koordinesinde gerek İl Özel İdaresi adına gerekse bile Format Köylere Bakım Götürme Birliği adına bindi veriyoruz. Çiftçilerimizin gelirini tezyit etmek ve kırsal alanda dirim standardını yükseltmek için bundan sonra da destek vermeye bitmeme edeceğiz.

Bugünde kötü bölgesindeki kavrayışsız ve çiftçilerimizin bizlerden temenni ettiği 6 bin skor koz fidanlarını dağıtıyoruz. Bu fidanların 4 bin adetini toprak merkezinde, 2 bin adetini da Çelikhanlı çiftçilerimize dağıtacağız. Yeniden ‘Meyveciliği ihya projesi’ çerçevesinde 40 bin skor nar, 5 bin adet badem fidanını önümüzdeki günlerde Kahta, Samsat ve Sincik ilçelerimize dağıtacağız. Şimdiye kadar olduğu kabilinden bundan sonra birlikte ilimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve kırsaldaki vatandaşlarımızın bol bolamat seviyesinin yükseltilmesi amacıyla çiftçilerimizi daim desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Çiftçiler ise yapılan desteklerden duydukları memnuniyeti dile getirerek Vali Mahmut Çuhadar’a ve ayrıksı yetkililere teşekkür etti. – ADIYAMAN

Share: