Adana’da depremden etkilenen etibba çatı kooperatifi kurdu

Adana Kent Yetişek ve Araştırma Hastanesinde vazifeli bir kol doktor, kendileri üzere depremden etkilenen meslektaşları amacıyla “Adana Etibba Yer Ev Bina Kooperatifi” ismiyle kooperatif kurdu.

Kooperatif Başkanı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Heves Delicesine, AA muhabirine, depremde evinin hasar gördüğünü ve halen tıpkı otelde kaldığını söyledi.

Depremin önce saatinden bu yana çalışmaya bitmeme ettiklerini tamlayan Delicesine, “Bu depremde 100’den aşkın meslektaşımızı kaybettik. Ihtimal 1000’den çok meslektaşımızın zaman barınma sorunu var. Evleri evet hasarlı evet birlikte yıkıldı. Biz hem afetzede olduk hem üstelik afette faal kendisine çalıştık.” diye niteleyerek konuştu.

Mecnunca, kıran dönemlerinde sağlık personelinin önemini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Depremin evvel anında itibaren, ailelerimizi güvenli yere almadan çalışmaya başladık. Gelebilen değme personel geldi. Benzeri kooperatif kurarak genişlik azından evini kaybetmiş çadırda, arabada yahut otelde artan meslektaşlarımızın tahaffuz sorununu tıpkısı kooperatif açarak çözmeyi düşünüyoruz. Şimdilik 30 müessis organ sağlıkçı arkadaşımızla birlikte kuruluşunu gerçekleştirdik ama ant zarfında gelişip sayımızı fazlalaştıracağız.”

Bu konuda sivil sosyete kuruluşları ve kamu yöneticileriyle düşünüm alışverişinde bulunduklarını tamlayan Delimsirek, “Kamunun işini kolaylaştırmak üzere tığ dahi sivil topluluk kendisine görev almayı kendimize gaye tanıdık. Bu konuda arkadaşlarımızın sorunlarını fasletmek için tığ dahi elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kooperatifi kurduklarını, öncelikle kooperatif namına arsa yapmak istediklerini rapor fail Atmaca, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk etapta konteyner evet da kurma karı satın alıp ihtiyacı olan arkadaşlarımızı oraya yerleştirmeyi düşünüyoruz. Şu anda on paralık gidecek yeri olmayan arkadaşlarımız var. Sorunlarını temelli konuda çözeceğiz. Kalıcı konutları gitgide yaptığımızda bunları depreme dayanıklı aynı şekilde yapacağız. Eskimemiş ayrımsız afette doktorların ‘Benim ailem güvende ego de gidip hastanede rahatlıkla 24 saat çalışabilirim’ diyeceği ayrımsız ortam sunacağız.”

Share: