Adana domestik haberi | Seyhan Konuşma Evi’nde Eş Emeği Sanata Dönüşüyor

Seyhan Belediyesi, bünyesinde bakım veren ‘Seyhan Danışma Evi’ ile kadın emeğinin musahabe eserlerine dönüşmesini sağlıyor. Seyhan Belediye Başkanı Akif Eksiksizlik Akay, “Seyhan Görüşme Evi’nin bodur sürede amacına ulaştığını bürümek amiyane üstelik bizi çok mutlu ediyor. Bugün iyicene sanatlar fakültelerinden öğrenciler, staj düzenlemek amacıyla Görüşme Evi’mize geliyor. Burada meslek edinip kişi atölyesini açan kursiyerlerimiz da var” dedi.

Yeşilyurt Haddinden Fazla Gayeli Tesislerinde Firez ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne tutkun kendisine hizmete giren Seyhan Musahabe Evi’nde, yurttaşlara iz edindirme amacıyla cam füzyon, seramik, porselen, el sanatları, fayans, ahşap oymacılığı, ahşap pentür, kağıt rölyef, alevde sırça yapımı gibi kurslar veriliyor.

SEKİZ AYDA 600 KİŞİ PATIKA SAHİBİ OLDU

Kurslar, umum branşlarda hafta zarfında sabah ve gün ortası almak üzere günde iki kol halinde, hafta böylecene ise hemen seramik branşında veriliyor. Dinlence dönemlerinde çocuklara müteveccih işlik çalışmalarının birlikte gerçekleştirildiği Seyhan Nutuk Evi, açıldığı eş ayından bu yana sabık 8 maaş sürede şişman çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kestirmece 600 yurttaşa meslek edindirdi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın talimatıyla hizmete giren Konuşma Evi, Dikimevi, Kompost Istihsal Tesisi ve SEYTİM kabilinden Seyhan Belediyesi’nin çekicilik kaynağı hizmetlerinden biri haline geldi.

MALZEMELER SEYHAN’DAN ÜRETİM KADINLARDAN

Kurslarda geçer not malzemeler Seyhan Belediyesi yoluyla karşılanırken emekçi kadınların ahali emeği ile ürettiği eşsiz ürünler, özel günlerde, AVM’lerde ve Seyhan Belediyesi’nin kurduğu stantlarda vatandaşlarla buluşturuluyor. Ürünler ayrıca Seyhan Üreten Kadınlar Kooperatifi vasıtasıyla da online mir platformlarında ve muhtelif etkinliklerde halka sunuluyor. Seyhan Laf Evi’nde aldıkları eğitimle kadınlar emeklerini üretime dönüştürürken ev bütçelerine ve ekonomiye birlikte katkıda bulunuyorlar.

KENDİ ATÖLYESİNİ AÇAN KURSİYERLER VAR

Hanek Evi’ndeki ahşap oymacılığı kurslarına devam eden Komutan Akay, Danışma Evi’nin çığır edindirme amacının dışına çıkıp, üretimi sanata muhavvil tıpkısı niteliğe bürünmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Akay, “Seyhan Tekellüm Evi’nin gücük sürede amacına ulaştığını kazanmak küçük de bizi çokça bahtiyar ediyor. Zaman evire çevire sanatlar fakültelerinden öğrenciler, staj ayırmak için Musahabe Evi’mize geliyor. Burada iz edinip kişi atölyesini açan kursiyerlerimiz bile var. Avrat emeğini tebcil, görünür kuzuluk getirme hedefine kararlılıkla ilerliyoruz” dedi.

Share: