Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Konya’da gazilerle buluştu Açıklaması

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, “Bugün ayaklarımızın altında ‘vatan toprağı’ diyerek bastığımız bire bir arazi, gölgesinde özgürcesine yaşadığımız tıpkısı alem, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz tıpkı Türk milleti ve vatandaşı olmaktan gelgel duyduğumuz ayrımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti varsa ilk şehitlerimiz, gazilerimiz ve onlara yakarış ve destek eden ermiş milletimiz sayesindedir.” dedi.

Bakan Akdağ, Konya Adliyesi’nde adliye personeliyle tıpkısı araya geldi. Çalışanlarla benzeri müddet ahbapça fail Bakan Bozdağ, adliye personeliyle aşındırmak yedi.

Bozdağ, daha sonra Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve forma Karatay İlçe Belediyesi tarafından Karatay Bilgisizlik Merkezi’nde düzenlenen “19 Ilkgüz Gaziler Haset Buluşması”na katıldı.

Bakan Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, şehit ve gazilerin yaptıkları mücadeleyle sadece vatanı, bayrağı, milleti, devleti, güvenliği, korumakla kalmadığını bire bir zamanda nesilleri ve geleceği da koruduğunu vurguladı. Sahip olunan rastgele şeyin şehit ve gaziler yardımıyla olduğunu rapor eden Bozdağ, şunları kaydetti:

“Zaman ayaklarımızın altında ‘vatan toprağı’ diye bastığımız tıpkı toprak, gölgesinde özgürce yaşadığımız bire bir sancak, mensubu olmaktan izzetinefis duyduğumuz aynı Türk milleti ve vatandaşı olmaktan çekicilik duyduğumuz tıpkısı Türkiye Cumhuriyeti Devleti varsa evvel şehitlerimiz, gazilerimiz ve onlara dua ve destek eden ermiş milletimiz sayesindedir. Eğer tıpkı ülkenin evlatları yeri geldiği devir vatanı, milleti, devleti, bayrağı için cennete koşar kadar şehadete koşarsa o milleti da o devleti bile tek kimse yıkamaz. Hamdolsun hem kurtuluş mücadelesini verirken hem ondan sonraki yıllarda hem üstelik terörle uğraş ederken, 1071’da Malazgirt’te Rum’nun kapılarını açarken, İstanbul’u fethederken hep bu ruh, bu milletin evlaları arasında oldu, kapılar açıldı, fütuhat yapıldı. Anadolu inşallah kıyamete kadar Türk yurdu haline geldi.”

“Varlık, istikrar ve atılganlık ortamını kaybetmiş birçok ülkeler var”

Bozdağ, bazı bazı martir ve gaziler üzerinden sömürme yapılmasına üzüldüklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Şayet bire bir ülkenin evlatları, vatanları, milletleri, devleti ve bayrakları için uğraş etmekten vazgeçerlerse, martir olmayı, gazi olmayı gerektiğinde bildirme balaban izzetinefis, sunma nazik merhale namına görmekten vazgeçerlerse, o ant ayakları altında basacak tıpkısı yer, gölgesinde özgürce yaşayacağı bir sancak, mensubu olmaktan öz saygı duyacağı tıpkısı millet, vatandaşı olmaktan itibar duyacağı ayrımsız devleti olanaksız. Tanrı kimseyi vatansız, milletsiz, devletsiz ve bayraksız etmesin. Zaman dünyanın ciharıyek yanı sıra hayat, abra ve yiğitlik ortamını kaybetmiş birçok ülkeler var. İşte yanı başımızda Suriye, yanı başımızda Irak, Libya, öte yandan Afganistan, Ukrayna. Türk milleti ağzından düşürmediği iyicene tıpkısı yakarış yapar, ego da o duayı burada tıpkı kez elan tekrar etmek isterim, Tanrı devlete ve millete zeval vermesin. Tanrı bu devleti ve bu aziz milleti kıyamete kadar hür bire bir bilge ve mutlak inşallah var etsin. Zira bizim şerefimiz, milletimizin şerefinden, devletimizin şerefinden geliyor. O yüzden Türk milletinin vatana, millete, devlete, bayrağa, dine ve manevi değerlerine bağlılığını zedelemek isteyenler kimi vakit şehitlerimize, ara sıra gazilerimize, bazen şehitlik ve gazilikle ilgili inançlarımıza birlikte çevirici uzatmaktan maatteessüf köylü durmuyorlar.”

Şehitliğin ölümsüzlük olduğunu ve Cenabıhak’ın şehitleri rızıklandırdığına inanıldığını dile getiren Bozdağ, şehitliğin ölümsüzlük, Tanrı katında şereflerin bildirme büyüğüne nail olmak olduğunu bilen aynı milletin, devletin evlatlarını kimsenin durduramadığını ve durduramayacağını vurguladı.

Şehitlik ve gazilik değerlerine saldıranları da kınayan Bozdağ, Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var berenarı şehitlik ve gazilik ruhunu, kimsenin bu milletin evlatlarının kalbinden ve gönlünden söküp atamayacağını söyledi.

“Şehitlerimiz bu milletin manevi ordusudur”

Bozdağ, şehitlerin ve gazilerin varlığının bu toprakların, Türklerin olduğunun somut göstergelerinden olduğunu dile getirerek, “Hani, ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme. Teşhis, düşün altında binlerce kefensiz yatanı.’ diyor evet ozan. ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.’ diyor evet. Her karışında, seçme kadem attığımız yerde, değme avuçladığımız toprakta kim agâh ne şehidimizin, hangi gazimizin cari us vardır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları bu vatana, bu millete, bu devlete sahn veren iri benzeri manadır, şişman aynı güçtür. O yüzden çok net söylüyorum, şehitlerimiz bu milletin manevi ordusudur, gazilerimiz bu milletin hayat dolu ayrımsız ordusudur. Doğrusu cıvıl cıvıl milleti olan Türk milleti vatan ve ulus ruhuyla hem terörle hem birlikte diğer Türk milletinin topraklarında, varlığında gözü olanlarla mücadelede kararlıdır. Tanrı’ın izniyle bugüne büyüklüğünde bittabi savaşım ettikse daha çok da milletimizle beraber benzeri ruhla savaşım edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında yekvücut olan Türk milletinin yedi düveli Küçük Asya’dan kovduğunu ve bağımsızlığı kazanan eskimemiş benzeri anlayışla kullanılmamış Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduğunu anlatan Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“Aradan geçen tahminî 100 sene sonradan 15 Orak Ayı 2016 pespaye darbe teşebbüsü sırasında Türk milleti bu kat Cumhurbaşkanı’mızın çağrısına uydu, arkasında yekvücut oldu, FETÖ’nün hem alçaklarına hem birlikte onun yularını tutan talih ve güçlere alın nazik bire bir utku kazandı. Hem darbecileri hem darbecilerin yularını elinde tutanları ahali ezip geçti. Bunlar birlikte gösteriyor kim Türk milleti aynı ve beraber olduğunda gelişigüzel yürekleri attığından, gelişigüzel tıpkı hedefe koştuğunda aşamayacağı engel yoktur.”

Bozdağ, Türk milletinin Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan esaslı bir tarihi mirasın sahibi olduğunu belirterek, Türk milletinin cennete koşar gibi şehadete koştuğunu, arada bir üstelik gazilikle şereflendirildiğini söyledi.

Konuşmaların adından Kur’an-ı Kerim okundu.

Vekil Bozdağ’a Konya Valisi Vahdettin Özkan, DÜRÜST Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Delimsirek Dirayetli, AK Öğür Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı, Gülay Samancı, Ahmet Sorgun eşlik etti.

Gaziler ve yakınlarıyla ayrımsız süre dostça fail Bozdağ, andaç fotoğrafı çektirdi.Share: