ABD’de düşünce yiyici amip, aynı kişinin ölümüne nöbet açtı! Yetkililer sarığıburma suyuna alın halkı uyardı

Geri hayatını kaybeden kişinin 23 Şubat’ta hastaneye kaldırıldığı açıklanmıştı. Eyaletin güneybatısındaki Charlotta gerçekleşen olayın peşi sıra esenlik yetkilileri, bu kişinin galiba sinüslerini burma suyuyla temizlerken amip kaptığını söyledi.

AMİP BURUNDAN BEYNE GEÇİYOR

Naegleria fowleri adlı amip beyne burundan geçiyor. Yetkililer amipli suyun içilmesinin değme keyif riski oluşturmadığını söylüyor. ÇAKER Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine bakarak bu amip türünün bulaştığı benzeri kişinin hayatta kalma ihtimali sonuç rütbe bağan. Eyaletin sağlık yetkililerinden Jae Williams, amibin suya elbette bulaştığının incelendiğini açıkladı.

AĞIZ VASITASIYLA ALINDIĞINDA MİDE ASİTLERİ BULUNMAYAN EDİYOR

Bu amip türü alelumum ılık lezzetli akarsu kaynaklarında, yüzme havuzları ve göllerde bulunuyor. bir gözeli bu enerjik herif bedenine burundan girince ölüme kez açıyor ancak uç araciliğiyla alındığında mide asitleri amibi bulunmayan ediyor.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Amibin bulaştığı kişilerde amibik meningoensefalit (akıl ve korteks yangısı) adlı bire bir hastalık oluşuyor. KÖLE’de gelişigüzel sene ortalama üç kişi bu yüzden hayatını kaybediyor. Hastalığın belirtileri ortada ser ağrısı, incitici, çıban dönmesi, kusma, cephe duygusu kaybı, dal ağrısı, dara kaybı, halüsinasyon ve kez vadi alıyor.

HASTALARDAN YALNIZCA DÖRDÜ HAYATTA KALDI

BENDE verilerine bakarak 1962-2001 yılları arasında hastalığa yakalanan 154 kişiden sadece dördü hayatta kaldı.

“SARIĞIBURMA SUYUYLA TEMİZLEMEYİN” ÇAĞRISI YAPILDI

Yetkililer halka sinüslerini aracısız musluk suyuyla temizlememe çağrısı yaptı. Bunun yerine rafine veya kaynatıldıktan sonra görüş sıcaklığına gelmesi beklenen akarsu kullanmaları tavsiye edildi. Bu proses, sudaki bakterilerin ölmesini sağlıyor.

Share: