AB, Rusya’ya 10. yaptırım paketini açıkladı

Avrupa Birliği (SU) Konseyi aracılığıyla yapılan açıklamada, SU’nin Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketine dış alım-ihracat kısıtlamaları, ara sıra medya kuruluşlarının yasaklanmasının dahil edildiği belirtildi.

Avrupa Birliği (SUTAŞ) Konseyi, Rusya’ya müteveccih 10. müeyyide paketinin detaylarını açıkladı. AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, yaptırım paketine kullanılmamış ithalat-ihracat kısıtlamaları ve bazı medya kuruluşlarının yasaklanmasının birlikte karışma edildiği belirtilerek, “Bugünkü karar, elektronik, hususi vesait, araba parçaları, kamyon ve jet motorları sakınma parçaları kabilinden nazik teknoloji ve endüstriyel ürünler ile anten üzere Zalim ordusuna gönderilebilecek yapım sektörü ürünleri için elan fazla dış satım yasağı getiriyor” denildi.

Açıklamada, RT Arabic ve Sputnik Arabic TV kanalları yayınına birlikte yasak getirildiği belirtilirken, “Rusya’nın yandaki ülkeleri, SUTAŞ ve örgen ülkeleri istikrarsızlaştırmayı amaçlayan sistematik, uluslararası dezenformasyon ve vukuf manipülasyonu kampanyasına cevap yöneltmek amacıyla Konsey, iki medya kuruluşunun elan nişane lisanslarının askıya alınması sürecini başlattı. RT Arabic ve Sputnik Arapça. Bu kanallar, Rusya Federasyonu liderliğinin sürekli doğrudan veya dolaylı kontrolü altındadır ve ikincisi eliyle Rusya’nın saldırganlığını meşrulaştıran ve Ukrayna’ya desteğini baltalayan daima ve düzenli dezenformasyon ve savaş propagandası eylemleri amacıyla kullanılmıştır. Ana Hukuk Bildirgesi ile ahenkli namına, bu önlemler söz konusu iletişim araçları kuruluşlarının ve çalışanlarının KEZ’de işaret dışında faaliyetler yürütmesini engellemeyecektir” ifadelerine vadi verildi. – BRÜKSEL

Share: