590 almanak medreseyi 150 bin ila 1 milyon teklik arasında kiraya çıkarttı

Melikgazi ilçesi Camikebir Mahallesi’ndeki 590 almanak Hatuniye Medresesi’nin dış cephesine medresenin sahibi Mustafa Eksiksizlik Tatar, ‘Sahibinden Kiralık’ ilanı astı. 500 metrekare kayran ve 14 bölümden oluşan tarihi bina, 4 yılın peşi sıra 2’nci kez kiraya çıkarıldı.

“BAYBURT’TAN ÖZEL USTALAR GETİRDİK”

Medresenin sahibi Mustafa Eksiksizlik Tatar, rahmetlik babası Hacı Mustafa Tatar’ın Hatuniye Medresesi üzere çokça aşkın mücahede ve sermaye harcadığını söyleyerek, “1980 yılında bu medresenin kenarında inşaat demiri satıyorduk. O yıllarda fakülte; harap ve pimpirik ayrımsız haldeydi. Babam medreseyi bu vaziyette görünce satın aldı. O çağ buranın 170 mirasçısı vardı. Tığ dahi 1980 yılında 170 mirasçıdan bu medreseyi satın aldık. O, tarihten beri sahibi konumundayız. Seçkin yeri, mahbes deşik haldeydi. Dışarıda konu ve duvarları yoktu. Medresede çayhane, kunduracılar ve bakkal vardı. Rahmetli babam, hepsini çıkardı, düzentileme verdi. Bayburt’tan hususi ustalar getirdik. Planına, projesine uygun şekilde yeniden bozuk haline döndürdük” dedi.

“KİRA BEDELİNİ ELASTIKI TUTUYORUM”

Tarihi medresenin restore edilmesinin 10 yıl sürdüğünü tamlayan Tatar, “1993 yılına büyüklüğünde babam sonsuz restosrasyon için mülk harcadı. Ağız Ağıza katışıksız sermayemiz ile bu işi üstlendik. Gelişigüzel hafta birlikte medreseye gidip, bakıyorum. Bire Bir eksiği olup, olmadığını yerinde gözlemliyorum. Kurumsal bire bir müstecir olursa; kiraya vereceğim. Kira bedelini elastiki tutuyorum. Benim amacıyla bol birisi olması, kurumsal olması koskocaman. 150 bin liraya üstelik 1 milyon liraya üstelik kiraya verebilirim. Fakat dolgunca birisi olsun” diyerek konuştu.

HATUNİYE MEDRESESİ

Hatuniye Medresesi, Dulkadiroğulları’ndan Nasıreddin Mehmed tarafından 1432 yılında yaptırıldı. Tarihi yapı, bir tane kıvrım, kilitsiz küreksiz avlulu ve 2 eyvanlı kendisine tasarlandı. Güneybatı cephesinin ortasındaki taç kapısının köşelerinde, lotus yapraklı başlıklara cemaat sütunceler bulunuyor. Tarihi fakülte, alışılmış Selçuki geleneğine makul namına düz yazı edildi. 2 eyvana topluluk medresenin, methal eyvanının karşısında sert tonozlu temel eyvan, bunun iki tarafında ise kubbeli birer sınıf kayran alıyor.

Share: