30 amme binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’birlikte pilot kendisine hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan ruz enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat kurulu kilolu hayatiyet üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Acun Bankası kredisiyle Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile hesaplı, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önce olarak uçman iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı dış cephe iyileştirmesiyle; aut alnaç, bina yalıtımları, kadeh ve başlık değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek zaman enerjisi ile ısıdam akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve ışıklandırma ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan tarih panelleri, güneş enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları dahi karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DA UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin yöre planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan ruz enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat müesses yoğun neşelilik üretimi gerçekleşti. Kamuda evvel erke performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında geçer not faaliyet enerjisinin bire bir kısmı binadan karşılandı. Antrparantez kilitsiz küreksiz otopark üzerine kurulan çağ enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat cıvıltı üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte meslek, hastane, idari binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tespit etti. 2022 yılı süresince enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de düzlük düz darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 kamu binasının enerji verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’da mecmu 84 binanın ise enerji etüt ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve yapım tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilgilendiren 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimum yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında asgari yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının tasarruf ömrü süresince hedeflenen erke ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü süresince erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği dolay görülüyor.

Share: