3 yıl evvel yüzülen su kurudu

3 yıl evvel yüzülen akaret akarsu kurudu

Kasaba felaketinin yaşandığı Pınarbaşı Akarsuyu görenlerin içini sızlattı

Kuruyan akarsuda balık ve kaplumbağalar ilkin tutmak üzere benzeri çok hareketli temizlik oldu

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde akan ve Sakarya Nehri’nin kollarından birisi olan Pınarbaşı akarsuyu kurudu. Balık ve ur başta tevessül etmek için tıpkısı çok hareketli akarsu kuruyunca öldürme olurken, su yatağının sonuç boş ise görenlerin adeta içini sızlattı.

Emirdağ ilçesine sadık Yenikapı ve Hamzahacılı köyleri arasında kayran düzlük ve Sakarya Nehrinin kollarından birisi olan Pınarbaşı akarsuyu tamamen kurudu. Yüzyıllardan bu yana akan ve önceki yıllarda yatağında iki pasaj da değirmen bulunduran su iddiaya bakarak, çevresindeki ekincilik arazilerinde yapılan bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu. Mekân felaketinin yaşandığı bölgede flamingo kabil tıpkısı çokça kuş türü akarsuyun kuruması ile bölgeden uzaklaşırken, piknikçilerin bile uğrak mekanlarından olan akarsu kuruyunca adeta bölge infirak edildi. 2020 yılında akarsuyun bozuk haline gelmesi üzere biriktirim havuzları ilkin almak amacıyla türlü önlemler alınırken, önlemler gine de kurumayı engelleyemedi.

Akarsuda sular çekilince balık ve kaplumbağalar ilkin almak üzere tıpkısı çok çalışkan birlikte telef oldu. Adeta bataklığa dönen mıntıka ise sonuç tehi ile görenlerin içini sızlattı.

“3 yıl önceki buraya yüzmeye gelirdik”

Havza sakinlerinden Eder Eğlek Şarap, önceki yıllarda suyun iyi tıpkı şekilde aktığını ve akarsuda gençlerin yüzdüğünü anımsatarak, “Ben Emirdağlıyım, tığ 2,5-3 sene önce buraya yüzmeye gelirdik. Gölde arkadaşlarımızlar yüzüyorduk, buralar mahmul su doluydu. Amma son yıllarda sular çekildi. Balıklar ve kaplumbağalar öldü. Bu durum bizleri dahası ile üzüyor” dedi.

Öte yandan, bölgede akarsuyun gene bozuk haline gelmesi üzere başlatılan çalışmaların bitmeme ettiği öğrenildi.Share: