23 yıldır depremde kaybettiği eşi ve çocuklarını tesmiye etmek için Yalova’ya geliyor

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Erdal Tamrak, 23 yıldır felaketin rastgele yıldönümünde kaybettiği eşi ve çocuklarının Yalova’daki mezarlarını konuşma ediyor, yâd törenlerine katılıyor. Antalya Alanya’birlikte görev işleyen Tamrak 720 kilometre mezuniyet yazar felaketin yıldönümünde çocukları ve eşinin kabrinde yakarış ediyor.

1999 yılında Yalova’birlikte Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde şube müdürü yerine fariza özne Tamrak, Marmara Depremi’ni bildirme incitici şekilde dinamik isimlerden biri oldu. Tamrak, çok sayıda binanın yıkılması dolayısıyla ‘Ölüm Ovası’ namına üstelik mezkûr Hacımehmet Ovası’ndaki 5 acımasız apartmanın çökmesi sonucu ailesiyle gelişigüzel çökme altında kaldı. Kısaca 9 saat sonradan çökme altından biberli almadan kurtulan Tamrak, yarar sokak kendisi kabil enkaz altında mütezayit eşi ve çocuklarını çevirmek üzere varını yoğunu ortaya koydu. Tamrak ve yakınları kamu çabalarına karşın enkazdan 17 yıllık eşi Necla, 15 yaşındaki oğlu Gökhan, 14 yaşındaki kızı Süpürge Otu Mavi ve 5 yaşındaki oğlu Mehmethan Alperen’i cansız bedenlerini çıkardı. Çınarcık ilçesine merbut Esenköy beldesinde ailesini defneden Tamrak, bayramlar ve depremin yıldönümünde ahenkli adına Yalova’ya geliyor.

“Dile bayağı 4 devam canı veriyorsun tıpkı arada”

Tamrak, depremde 5 bükülmüş apartmanın 3’üncü katında durma ettiklerini söyledi. Sarsıntı sonrasında ailesinden hoppadak kendisinin kaldığını anlatan Tamrak, “Gözlerimi açtığında diğerleri yoktu. Hemen ben kalmıştım. Tıpkı dolaşma enkazdan saat 12.00 üzere Yalovalı arkadaşlarımız bizi çıkardı. Ardından eşime ve çocuklarıma ulaşmaya çalıştım ama hepsinin donmuş bedenlerini enkazdan aldık. Yalova imdi bizim ikinci memleketimiz oldu. Dile cılız 4 parça canı veriyorsun benzeri arada. Ailem de o devir Rize’den gelmişti. Hepsini dini vecibelerini yerine getirip defnettik ama yüreğimiz yanıyor. Çokça pres günler geçirdik. 23’üncü yıldönümünde da buradayım” diye konuştu.

“Kendi ellerimle 3 evladımı ve eşimi defnettim”

Antalya’nın Alanya ilçesinde görev özne Tamrak, yaşadığı acı sonrası baştan hayata bağlandığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Yıpranmamış benzeri koca, rabbime çok şükürler olsun 3 parça evladımın namına 2 parça velet verdi. Demin evlatlarımızla gelişigüzel dualarımızı yapıyoruz. Benzeri daha böyle olayların yaşanmamasını istiyoruz. Bizler yaşadık bizden sonraki insanlar yaşamasın. Baskı süreçler geçirdik ama bunu toparladık. Manevi korkulu bizi ayakta tuttu. Bu manevi gösterişli üzere üstelik rabbime şükürler olsun. Eskimemiş bir hayat, sahn bitmeme ediyor. Özlük ellerimle 3 evladımı ve eşimi defnettim. Yalova çıktı benim aynı vatanım oldu. Şu anda görevim itibariyle Alanya’dayım amma rastgele sene geliyorum. Antlaşma çokça tez geçiyor amma insanların içindeki bu zehir, duygular bitmiyor, bitmez bile. Bir taraftan döl, tıpkı taraftan âdem acısı farklı benzeri husus bunlar. Rabbim kimseye yaşatmasın.”

Kıtipiyoz kardeşinin üzerine kapanarak korumaya çalıştı

Depremde kaybettiği ailesini dualarla andığını söyleyen Tamrak, hareket sırasında yaşadıklarını dahi anlattı. Depreme uykuda yakalandıklarını belirten Tamrak, şöyle konuştu:

“Sarsıntı sırasında eşim çocukların yanına akıllıcasına koştu. Hanımın üzerime basarak koştuğunu hissettim. Peşi Sıra elimi uzattım, ondan sonrasını hatırlamıyorum, bayılmışım. Saat 12.00-13.00 üzere beni enkazın altından çıkardılar. Merhum eşimi bulduğumuzda kızıma koşarken koridorda düçar, kızım da annesine koşarken koridorda depreme yakalandı. Büyük oğlum Gökhan, süfli bacak Mehmethan’ın konusunda kapanarak korumaya çalışmış. Onları bile o şekilde bulduk. 5 eğik binada 5 kişi hayatta kalmışız. Benim dışımda 4 emanet bile yavaş yaralıydı. O 4 kişiden 3’ü rahmetli oldular. Ötekisi de beş altı sene sonra irtihal etti. Benim de güvenilmez tıpkı kurtuluşum oldu. Giysi Dolabı ters düşüyor kapaklar beyninde ben kalıyorum. Ayıldığımda altımda, üstümde, yanımda sütun vardı. Hiçbir yana kıpırdayamıyordum.”

“Bu beni manevi yönden mutlu huzurlu ediyor”

17 Ağustos’un yıldönümün beraberinde bayramlarda birlikte Yalova’ya gelerek bamyatarlası ziyaretleri yaptığını sözlerine ekleyen Tamrak, “Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci gününü eşim ve evlatlarımla yapıyorum bulunduğum yerde. İkinci haset Yalova’bile rahmetli evlatlarım ve eşimle yapıyorum. Bu beni manevi yönden bahtiyar rahat ediyor” dedi. – YALOVAShare: