23 yaşındaki kadının kalbindeki cezaevi sadık yöntemle ameliyata ister kalmadan kapatıldı

23 yaşındaki kadının kalbindeki kodes ilişkin yöntemle ameliyata lüzum kalmadan kapatıldı

KÜTAHYA Kütahya’da tıpkısı hastanın kalbindeki mahpushane ilk kez bağlı yöntemle ameliyata icap kalmadan kapatıldı.

23 yaşındaki Aslı Atmaca, ayrımsız müddet geçmiş nefes darlığı şikayetiyle Kütahya Duayen Çelebi Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde Şahin’in kalbinde hapishane olduğunu tespit edildi. Bunun konusunda Kebir Kardiyolojisi Kliniği’nden Prof. Dr. Mehmet Yüksek Astarcıoğlu, Doç. Dr. Taner Abat, Yavru Kardiyolojisi Kliniği’nden Doç. Dr. Rahmi Özdemir, İzmir’den bindi gayeli gelen Prof. Dr. Nazmi Dayanıksız ve Dr. Kaan Şans ile birlikte ekip çalışması gerçekleştirdi. Ameliyatsız ve sınırlı yöntemle yapılan operasyonda Aslı Delice’in kalbindeki dam başarıyla kapatıldı.

Kardiyoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Uca Astarcıoğlu, “Kütahya’da ilk kudretli sinüs venosus tipi atriyal septal defekt yama işlemi yapıldı. Kadro yerine, 23 yaşındaki dinç sayrı Aslı Mecnunca’e muvaffakiyetli bir muamele gerçekleştirerek hastanemizde ilkleri yaşamaya bitmeme ediyoruz. ‘ASD lokalizasyonuna bakarak sekundum, primum, sinüs venosus ve koroner sinüs makule doğmak amacıyla dört ayrımlı şekilde görülebilir. Bunlardan sekundum makule ASD dışında diğerlerinin tedavisi berrak önsezi cerrahisidir. Sinüs venosus tipi ASD, tekmil ASD lerin yüzde 5-10’unu oluşturur. Sağlıklı kalbe mevrut büyük toplardamarlar ile sol kulakçığı ayıran atriyum dokusunun iş bozukluğu sonucu oluşur. Sinüs venosus atriyal septal defektlerin görüntülenmesi ve tedavisinde son bire bir birçok yılda eke aynı kol değişikliği oldu. Bu gelişmelerin sonucu adına sınırlı stentler bundan sonra bu defektlerin perkütan (Ameliyatsız) namına kapatılmasına imkân sağladı” diyerek konuştu.

Yavru Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Özdemir, hastanın sağlığına kavuşmasının kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Aslı Delimsirek bile, kendisini sağlığına kavuşturan etibba ve sayrılarevi personeline teşekkür etti. Atmaca, aynı birçok gün gözetim altında tutulup, kontrolleri yapılarak hastaneden taburcu edildi.

Bu arada, Kütahya İl Afiyet Müdürü Dr. Kitap Şenkul, sayrı Aslı Delimsirek ile ailesine ‘Geçmiş olsun’ dileklerini ileterek, Sayrılarevi Başhekimi Hekim Akademisyen Sertaş Erarslan’a, işlemi gerçekleştiren ekibe teşekkürname etti ve başarılar diledi.

Share: