18. Kur’an-ı Kerim’i Iyice Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla 18. Koca Ilmek Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Pir Okuma Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Kült İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Yerleşmiş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlar Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 erkek ilmek görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Üye Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kayaç, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çıpa ve Salih Akyüz’den oluştu. Hakem Heyeti ve dinleyiciler karşısında birbirinden pir sesleri yarıştıran din görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle ölçüm topladı. Yarış böylelikle seçiciler kurulu eliyle belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Burhan Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Saka, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarışma, dereceye giren din görevlilerine bağış takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın peşi sıra gazetecilere açıklamalarda mevcut Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Ilmek İşleri Başkanlığı’nın Diyanet Görevlileri Haftası münasebetiyle, kült görevlileri beyninde Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Kıraat Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların iri aynı hazzetme gösterdiğini kaydeden Çıpa, “Camimiz ağız ağıza doldu. Çokça hararetli oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz dahi 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi dahi Muş ilimizden bire bir ilmek görevlimizdi. Öncelikle murahhas kardeşlerimizi kutlama ediyorum. Seçkin birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada bile Türkiye finali yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Oturmuş Başkanımız bizatihi ilimize geldiler. Hakem Heyeti üyemizin tamamı Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çok iyicene bir yarış neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi tıpkısı ziyafet verildi. Biz seçkin birisini kutlama ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi pres tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük yarışma birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Kült İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Güzel Kıraat Yarışmasına katıldım. İlk önce Erzurum’dahi kendi şehrimizde seçildikten sonraları, daha sonra Gümüşhane’birlikte toprak yarışmasına girdik. Zaman burada Türkiye finaline katıldık. Burada bile birincilik şans oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca haddinden fazla duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak için kendimi edisyon tuttum. Sıradan haddinden fazla sunturlu aynı ruh. Balaban olan gelip burada derk etmek” diye konuştu. – MUŞ

Share: