11 ili sarsan Kahramanmaraş merkezli depremin büyüklüğü İstanbu’da tartışıldı

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 11 ili sarsan Kahramanmaraş merkezli depremin tahripkâr etkisinin erdemli olduğunu belirterek, “İşin ilginç tarafı bu depremin yıkım gücü 12’dir. Hakeza aynı depremi Türkiye on paralık görmedi, dünya de az gördü.” dedi.

Prof. Dr. Ercan, Boğaziçi Aydınlar Topluluğu (BAT) vasıtasıyla İstanbul’birlikte düzenlenen “Depremde Asayiş” konulu toplantıda konuştu.

Ercan, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin katabolizma gücüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İşin ilginç tarafı bu depremin yadımlama gücü 12’dir. Böyle tıpkı depremi Türkiye hiç görmedi, dünya bile az gördü. 12, Mercalli Cancani eşelinin en üst rakamdır. Daha ötesi namevcut. Çünkü Hatay’a gidiyorsunuz hangi tarihi yapılar hangi de değme çatı ayakta değil. Elan yüksek gayrimümkün.” ifadelerini kullandı.

“Yıldız Marmara depreminin etkileyeceği en büyük kayran İstanbul olacaktır”

Prof. Dr. Ercan, bu depremlerin İstanbul’dahi olması durumunda sonuçlarının daha sakil olacağına meni ederek, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye tamamen göçer. Filhakika tığ bu kurguyu İstanbul üzere hazırlıyorduk. Marmara’nın çevresinde 25 milyon hayat yaşıyor. Marmara’birlikte olan seçme zelzele 150 kilometre uzağı etkiliyor. Yani Bataklık depremi İstanbul depremidir, İstanbul depremi Gölcük depremi olacaktır. Bir zamanda Yalova depremi, Karamürsel, Tekirdağ depremi olacaktır. Balıkesir, Bursa, Çanakkale depremi olacaktır. Dolayısıyla basının sürekli ‘İstanbul depremi’ demesi çok yanlıştır. Bu tıpkısı Şimal Marmara depremidir. Etkileyeceği en büyük düzlük İstanbul olacaktır. Zira yer sarsıntısı gören düz 160 bin kilometrekare iken İstanbul’un yüzey alanı, yerleşim alanı 5 bin kilometre karedir. Şimdi 160 bin kilometre karede kilometrekare başına 125 kişi düşüyordu deprem bölgesinde ve oradaki ahiret yolculuğu sayısı şu anda 41 bin dirilik ve 87 bilyon dolarlık benzeri kayba hastalık oldu. Kuzey Marmara’üstelik olacak bir depremde İstanbul’un kilometre dördül başına sakıt yaşama yoğunluğu 3 bin kişidir. ve ondan sonraları katlanarak gitmiştir. İstanbul’bile kilometre kare başına düşen göz sayısı 340’tır. Zelzele olan yerde 25 çatı vardı. İstanbul’de 340, kısaca 7 katı falanca var İstanbul’birlikte. Zımnında İstanbul’da ne tamam olayını elan aşkın konuşmaya lazım namevcut. Orana baktığınız antlaşma azılı bire bir boyut ortaya çıkıyor.”

Toplantıda, Prof. Dr. Ercan’ın ardından mütekait Tümamiral Toplama Gürdeniz ve Nasuh Mahruki konuştu.

Share: