11. Cumhurbaşkanı Gül: “Devletimizin bütün organları kardeşlik ile iri ayrımsız himmet içerisinde”

11. Reisicumhur Gül: “Devletimizin bilcümle organları kardeşlik ile şişman tıpkı mücahede içerisinde”

MALATYA – 11. Cumhur Reisi Abdullah Gül, “Devletimizin hep organları el birliği ile nazik aynı mücahede içerisinde. Vali, mülkü dalavere amirleri, uray başkanları, cümle elinden gelen gelişigüzel şeyi yapıyor” dedi.

Malatya programı çerçevesinde AFAD Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret fail 11. Cumhur Reisi Abdullah Gül, Ilbay Hulusi Delice ile Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’dan bilgi aldı. Elan sonraları kent merkezinde yıkılan binaların enkazında inceleme fail Gül, Malatya Büyükşehir Belediyesi binası arkasında kurulan oba kenti müzakere ederek, depremzedelerle bir araya geldi. Soykan Parkı’nda açıklamalarda mevcut Abdullah Gül, depremin iri acı olduğunu belirterek, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi. Devletin bütün organlarıyla büyük faaliyet içerisinde olduğunu belirten Gül, “Devletin, kamunun gücü iri elbette. Hem sakil, hem sorumluluğu var. Dolayısıyla elinden mevrut değme şeyi yapacak, koşturacak. Devleti ve halkoyu bile serbest bırakmamak gerekir hakeza balaban afetlerde. O devir sivil sosyete örgütlerine haddinden fazla hareket düşüyor. Sivil sosyete elan elastik olabiliyor, daha tez yetişebiliyor. Daha süfli yerlere lahzada koşabiliyor. Nedeniyle onları da bütün desteklemek, kamçılamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Depremlerden ders alınması gerektiğini tamlayan Gül, “Deprem bölgesindeyiz. O zaman bunun bilinci içerisinde, kanuncu ıztırar haline değme şeyi adına getirmemiz geçişsiz. Ne kadar bilinçlendirsek, kanuncu zorunluluk haline bildirmek gerekiyor. Onun amacıyla herkese, devlete, millete, sivil topluma, tecim hayatına, hepimize şişman görevler düşüyor. Bundan bu üzücü dersi çıkartıp, bundan ahir felaketlerde bu teessürat bilcümle somurtuk. Bir posta elan herkese eski olsun diyorum” diye konuştu.

(HY-AOA-CC-Y)

Share: